Ana Sayfa

Hakkımızda

Vizyonumuz

Hizmetlerimiz

Basında Biz

Sıkça Sorulan Sorular

İletişim
 
   Üye Girişi
 
E-Mail/Rumuz
Şifre
 
 
             
 Neden e-dadi.com üyesi  olmalıyım?
   
 CV bırakmak veya Dadı bulmak  için üye olmanız gerekmektedir.
Üye Olmak İstiyorum
     Dadı Ara
     Dadı Talep Formu
 Bebek Aşı Takvimi
 Bebek Gelişimi Takvimi
 En Güzel Bebek İsimleri
 ANKET 
Bakıcı Alacağınız Firmadan Beklentiniz Nedir?
 Komisyon Oranın Düşük Olması
 Garanti Süresinin Uzunluğu
 Güvenilir Olması
 Kurumsal Olması
 Güleryüzlü ve Samimi Olması
 İk Süreçlerini İşletmesi
 Özel İstihdam Bürosu Olması
 E-BÜLTEN
 E-Bültenimize mail adresinizi ekleyerek gündemi takip edebilirsiniz.
  E-Mail
 
 DUYURULAR
Sitemizde çok kısa süre sonra ayın bebeği adlı yarışmamız başlayacaktır.
Yakın zamanda içinde farklı formatlarla karşınızda olacağız.
Köşe Yazıları
  Selda Çöklü
Anasayfa
Arkadaşına Öner
Yorum Ekle
Yazdır
  Dadının Görev Tanımı Ve Sorumlulukları-Dadı Neleri Yapmaz

  Dadının Görev Tanımı Ve Sorumlulukları-Dadı Neleri Yapmaz
  Ailelerin dadılardan beklentileri farklılaşabileceği için, dadının rol ve görev tanımını yapmak onun aile içindeki rolünü netleştirmeye yardımcı olacaktır. Uluslararası Dadı Vakfı’nın yaptığı tanıma göre dadı “ bir çocuk bakım uzmanıdır” ve öncelikli ve çoğu zaman tek işi çocuğa bakım vermekle sınırlı olan kişidir. Dadının işi anne-babaya bakmak veya yataklarını düzeltmek ya da çamaşırlarını yıkamak ya da tuvaletlerini fırçalamak değildir.

Dadı bir hizmetçi değildir, dadı bir temizlikçi ya da çamaşırlarınızı yıkayan kişi veya özel aşçınız da değildir. Evet, bazen dadılar ev içinde bazı sorumluluklar üstlenebilir ama bunlar yukarıda saydıklarımızdan hiçbiri olamaz. Dadıların belirli çalışma saatleri vardır. Yatılı olarak çalışan bir dadı için günlük çalışma saati 5–12 saat arasında değişebilir, fakat haftada 60 saati aşmamalıdır. Gündüzlü olarak çalışan dadı içinse saat limiti 50’yi aşmamalıdır.

Dadı bir insandır, istekleri, sıkıntıları, hayat telaşı, gelecekle ilgili planları, sosyal yaşamı olan bir bireydir. Dadı genç olabilir, orta yaşta olabilir, meslek lisesi, üniversite mezunu ya da yüksek lisans yapmış olabilir. Dadı kısa veya uzun, zayıf ya da şişman olabilir. İnançlı olabilir, hiçbir şeye inanmayadabilir. Sanat konusunda yeteneklidir ya da değildir. Bireyi birey yapan birçok özelliği taşıyabilir. Sizin ve aileniz için çok doğru olan bir dadı, yan komşunuz için değildir ya da tam tersi. Ama bu onu kesinlikle yanlış insan yapmaz.

Dolayısıyla doğru yerleştirmede anahtar husus, ihtiyaçları ve özellikleri başarılı bir şekilde karşılaştırmaktır. Aile dadı için doğru olmalı ve dadı aile için olmalıdır.

Bazen aileler ajansa dadı bulmak için başvuruyorlar fakat yapılan görüşmede aile ihtiyaçlarını ve istedikleri dadı özelliklerini tanımlaya başladıklarında görüyorsunuz ki ailenin istediği en son şey dadılık görevini yapacak bir kişi. Dadı çocuklara bakım vermekle yükümlü olan kişidir ve bu özellikleri ile diğer bakım verenlerden farklılaşırlar. Çocuğun yaşına göre dadının görev listesi değişir ve bu görevler çocuk üzerinde odaklanır.

Çocuğun fiziksel ve duygusal gereksinimlerini karşılamak, zihinsel gelişimini takip etmek, bunun yanı sıra ebeveyn ile kararlaştırılmış disiplin tekniğini uygulamak, çocuğu sosyal hayata hazırlamak, oyun gruplarına dâhil etmek, çocuğun günlük aktivitelerini planlamak, kitap/hikâye okumak, okula götürüp-getirmek, ev ödevlerine yardım etmek bu görevler arasında sayılabilir. Çocuk, anne-baba, öğretmenleri, arkadaşları-diğer veliler ve çocuğun doktoru arasında liason görevini üstlenebilirler.

Çocuğun fiziksel hijyeninin yanı sıra mental hijyenini de önemseyen, önceliği çocuk olan bir aile dadı ile çalışmalıdır. Diğer aileler ise işi dadılık olmayan bir kişiyi işe almak için kendince doğru sebepler bulabilirler. Sonrasında ise TV programlarında, gazete ve radyoda dadı sanılan kişinin çocuğa uyguladığı şiddet haberleri okuduğumuzda-duyduğumuzda şaşırmamak gerekir. Bu gibi haberlerin çıktığı durumlarda çoğunlukla işe alınan kişinin geçmişi, referansları yeteri kadar araştırılmamış, ana dili Türkçe olmayan ve sıklıkla yasal olmayan yollarla ülke içinde çalışan, nerden geldiği ve nereye gideceği belli olmayan insan profili ile karşılaşıyoruz.

Bu nedenle aile dadı işe almadan önce gerçekten bir dadıya ihtiyacınız var mı, nasıl bir dadıya ihtiyacınız var, ne gibi sorumlulukları üstlenecek gibi konular hakkında düşünmeniz, sonrasında İŞ-KUR onayladığı ve birlikte çalıştığı bir iş bulma kuruma ile irtibata geçmelisiniz.

Dadı adayları ile görüşmeler düzenleyip, görüşmelerde net olarak iş detaylarını (iş tanımı, çalışma saatleri, maaş, tatiller, işe başlama tarihi, ev kuralları-rutinleri, disiplin yaklaşımı gibi) paylaşmalı, karşınızdaki dadının geçmişi ve beklentileri hakkında bilgi toplamalısınız. Tüm bu süreç için zaman tanımalısınız. Ama her şeyden önce dadıların da bir insan olduklarını ve hakları olduklarını, aldıkları büyük sorumluluk karşısında saygıyı ve takdiri hak ettiklerini unutmamalısınız.

 
Makele okunma sayısı : 12473
 
   
Yorumlar
Bu makaleye yorum yapılmamıştır.

Buraya tıklayarak ilk yorumu siz ekleyebilirsiniz..!

 Köşe Yazıları
   
Filiz Şeker
Geleceğin Mimarları
Gonca Anıl
Ne Kıymetli Çocuğu Varmış...
Merve Ayyıldız
Çocuklar Kitap Okuma Alışkanlığı Edinmeli
Uzm. Pedagog Belgin Temur
Normal Hareketlilik Ve Hiperaktivite Farkı
Prof.Dr. Olcay Neyzi
İletişimde İlkeler
Uzm.Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Kronik Motor Veya Vokal Tik Bozukluğu
Uzm. Psikolog Sinem Olcay
Bebekler Neden Ağlar
Işılay Bahar
Bence Annelik
Tuğba Aygül- Editör
Paylaşmayı Bilmek Gerek
Selda Çöklü
Dadının Görev Tanımı Ve Sorumlulukları-Dadı Neleri Yapmaz
Pervin Albayrak
Kadınız, Anneyiz Ama Önce İnsanız.
Özlem Ögen Yurdakul - Editör - Hayatın İçinden
Dizanteri Mi O Da Neeeee
Uzm. Pedagog Sevil Yavuz
En İyi Psikiyatrist Kimdir?
Canten Kaya - İletişim Uzmanı Ve Eğitimci
0-8 Yaşındaki Çocuklara Kazandırılması Gereken Davranışlar
Hilal Horasan
Kızım Ve Ben
Gülin Veli
Bireyler Hazırlıyoruz Hayata
Özge Yalman
Çiçekten Ağaca
Fatoş Gümüş
Hamilelik Günlüğü
Zekiye Yurdaarmağan
Bir Gün De Yeter
Melek Menderes
Yaz Tatili Yaklaşıyor Yaşasın!

E-dadi.com Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir. Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 19/04/2012 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır. Şirketimiz Çalışma İzni Olmayan yabancı uyruklu elemanlar ile çalışmamaktadır.