Ana Sayfa

Hakkımızda

Vizyonumuz

Hizmetlerimiz

Basında Biz

Sıkça Sorulan Sorular

İletişim
 
   Üye Girişi
 
E-Mail/Rumuz
Şifre
 
 
             
 Neden e-dadi.com üyesi  olmalıyım?
   
 CV bırakmak veya Dadı bulmak  için üye olmanız gerekmektedir.
Üye Olmak İstiyorum
     Dadı Ara
     Dadı Talep Formu
 Bebek Aşı Takvimi
 Bebek Gelişimi Takvimi
 En Güzel Bebek İsimleri


Filiz Şeker
 ANKET 
Bakıcı Alacağınız Firmadan Beklentiniz Nedir?
 Komisyon Oranın Düşük Olması
 Garanti Süresinin Uzunluğu
 Güvenilir Olması
 Kurumsal Olması
 Güleryüzlü ve Samimi Olması
 İk Süreçlerini İşletmesi
 Özel İstihdam Bürosu Olması
 E-BÜLTEN
 E-Bültenimize mail adresinizi ekleyerek gündemi takip edebilirsiniz.
  E-Mail
 
 DUYURULAR
Sitemizde çok kısa süre sonra ayın bebeği adlı yarışmamız başlayacaktır.
Yakın zamanda içinde farklı formatlarla karşınızda olacağız.
Yeni Kardeşi Olacağı Çocuğa Nasıl Söylenmeli
Kıskançlık duygusunun kardeşler ve aile içindeki ilişkileri zedelememesi için doğumdan önce çocuğu hazırlamak çok önemlidir.

 
Hayatınızın merkezinde olan çocuğunuz için yeni bir kardeş fikri, mutluluk, heyecan, şaşkınlık gibi duygularla beraber kıskançlık duygusunu da beraberinde getirecektir. Bu doğal bir süreçtir. Tabi ki dozunda olduğu müddetçe. Kıskançlık duygusunun kardeşler ve aile içindeki ilişkileri zedelememesi için doğumdan önce çocuğu hazırlamak çok önemlidir.

Annenin karnının belirgin hale gelmesini beklemek zamanlama açısından daha uygun olacaktır. Çünkü çocuklar soyut düşünemedikleri için görsel değişikliklere ihtiyaç duyacaklardır.

Her şeyden önce yeni kardeşin çocuğun ve sizin hayatınıza büyük bir mutluluk getireceği anlatılmalı. Bunu anlatırken -özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için aile-çocuk-yeni doğacak kardeşle ilgili hikâyelerden yararlanılabilir. Çocuk hikâyenin içinde girdiğinde kendini kahraman olarak görecektir. Ayrıca kendisine ait bebeklik fotoğrafları ve anılarla da hikâyeler oluşturulabilir. Onun küçüklüğü hatırlatılır. Ne kadar küçük olduğu, yürüyemiyor, konuşamıyor olduğu gibi örneklerle gözünün önünde yeni kardeşiyle ilgili somut görüntüler oluşturulabilir.

Doktor randevularınıza çocuğunuzu da götürmek, karnınıza dokunmasına izin vermek, bebekle ilgili yapacağınız alışverişlere beraber gitmek de kardeş düşüncesini benimsemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeğiniz için yapacağınız her hazırlıkta abla-abisinin fikrini almayı da unutmayın. Alışverişlerinizde bebekle beraber muhakkak onun için de yeni şeyler alın.

Bebekle ilk karşılaşmanın anne-baba ve bebekten başkasının olmadığı bir ortamda gerçekleşmesi uygun olacaktır. Bebek yatağında, çocuk ise babanın kucağında olabilir. Çocuk kendisi merak edip yaklaşmadıkça bebeğe yönelmeye zorlanmamalı ve bebek hakkında konuşmaya çalışılmamalı, bebeğin varlığının olağanlığı hissettirilmeli.

Bu süreçte sizi en çok zorlayacak olan ziyaretçileriniz olacaktır. Onların söz ve davranışlarını kontrol etmeniz pek mümkün olmayacaktır ancak daha samimi olduğunuz yakınlarınızla konuşup bebek için değil, çocuğunuz için hediye getirmelerini, abi-abla olduğu için onu tebrik etmelerini rica edebilirsiniz.

Çocuğun alışık olduğu hayatın minimum düzeyde değişmesi olumsuz kıskançlığı ortadan kaldıracaktır. Bu yüzden anne de bebek uyuduğunda ya da başkaları bebekle ilgilenirken çocukla kaliteli vakit geçirmeli, hikâyeler okumalı, çocuğun yapmaktan keyif aldığı şeyleri yapmalı. Tabi bu da abartılmamalı. Eskiden olan düzen korunmalı sadece. Normalde kendi odasında yatan çocuğun bebeğin doğumuyla anne-babanın yanında yatmasına izin verilmemeli.

Narin bebeğinizin çocuğunuz tarafından bilinçsizce zarara uğramasını engellemek için bebeği sürekli çocuktan kaçırmak çocukta kardeşine karşı hiddetlenmeye neden olacaktır. Bu yüzden sürekli gözetim altında fakat fazla savunmacı olmadan, onun hassas vücudunu anlatılmalısınız. Aralarındaki ilişkinin pekişmesi için ona bazı basit konularda küçük sorumluluklar verip, yardım isteyebilirsiniz.

Eğer tüm bu hazırlık ve hassaslığınıza rağmen çocuğunuzda davranış bozuklukları(alt ıslatma,tırnak yeme,hırçınlık..vb) gözlemliyorsanız bir uzmandan yardım alın.Fakat davranış bozukluğuna varmayan kıskançlık durumlarında alışması için çocuğunuza zaman verin.

 Köşe Yazıları
   
Filiz Şeker
Geleceğin Mimarları
Gonca Anıl
Ne Kıymetli Çocuğu Varmış...
Merve Ayyıldız
Çocuklar Kitap Okuma Alışkanlığı Edinmeli
Uzm. Pedagog Belgin Temur
Normal Hareketlilik Ve Hiperaktivite Farkı
Prof.Dr. Olcay Neyzi
İletişimde İlkeler
Uzm.Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Kronik Motor Veya Vokal Tik Bozukluğu
Uzm. Psikolog Sinem Olcay
Bebekler Neden Ağlar
Işılay Bahar
Bence Annelik
Tuğba Aygül- Editör
Paylaşmayı Bilmek Gerek
Selda Çöklü
Dadının Görev Tanımı Ve Sorumlulukları-Dadı Neleri Yapmaz
Pervin Albayrak
Kadınız, Anneyiz Ama Önce İnsanız.
Özlem Ögen Yurdakul - Editör - Hayatın İçinden
Dizanteri Mi O Da Neeeee
Uzm. Pedagog Sevil Yavuz
Uyku Eğitimi Bebeğinizle Duygusal Bağ Kurmanızı Engeller!
Canten Kaya - İletişim Uzmanı Ve Eğitimci
0-8 Yaşındaki Çocuklara Kazandırılması Gereken Davranışlar
Hilal Horasan
Kızım Ve Ben
Gülin Veli
Bireyler Hazırlıyoruz Hayata
Özge Yalman
Çiçekten Ağaca
Fatoş Gümüş
Hamilelik Günlüğü
Zekiye Yurdaarmağan
Bir Gün De Yeter
Melek Menderes
Yaz Tatili Yaklaşıyor Yaşasın!

E-dadi.com Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir. Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 19/04/2012 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır. Şirketimiz Çalışma İzni Olmayan yabancı uyruklu elemanlar ile çalışmamaktadır.