Ana Sayfa

Hakkımızda

Vizyonumuz

Hizmetlerimiz

Basında Biz

Sıkça Sorulan Sorular

İletişim
 
   Üye Girişi
 
E-Mail/Rumuz
Şifre
 
 
             
 Neden e-dadi.com üyesi  olmalıyım?
   
 CV bırakmak veya Dadı bulmak  için üye olmanız gerekmektedir.
Üye Olmak İstiyorum
     Dadı Ara
     Dadı Talep Formu
 Bebek Aşı Takvimi
 Bebek Gelişimi Takvimi
 En Güzel Bebek İsimleri


Cezmi Oktay
 ANKET 
Hangi Sex Pozisyonunu Daha Çok Seversiniz?
 69
 Doogystyle
 Anal
 Oral
 E-BÜLTEN
 E-Bültenimize mail adresinizi ekleyerek gündemi takip edebilirsiniz.
  E-Mail
 
 DUYURULAR
aaaa
  aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Sitemizde çok kısa süre sonra ayın bebeği adlı yarışmamız başlayacaktır.
Yakın zamanda içinde farklı formatlarla karşınızda olacağız.
Çocukların Oyuncaklarına Dikkat
Karmaşık, kurallı ve büyüklerin yardımını gerektiren oyuncaklar çocukların hoşuna gitmez.

 
Çocukların gerçekten oynayabilecekleri oyuncaklara ihtiyaçları vardır. Çocuklar bir şeylerle uğraşmaktan ve kafalarındaki şeyleri oluşturmaktan hoşlanırlar.

Çocuklar için en heyecan verici oyuncak, basit ve doğal olanıdır. Kum, su, kil, çam kozalakları, boş kutular, makaralar v.s. ilginçtir.

- Evdeki artık materyalleri almayıp çocuk için yararlı ve tehlikesiz olabilecekleri saklayın.
(Bitmiş deodorant kutularını atın. İçinde basınçlı gazlar olabilir ve sıcakta patlayabilir)

- Diğer insanlarla birlikte bir şeyler yapabilme olanağı sağlamalıdır, oyuncak. Birkaç kişiyle oynanan basit kurallı oyunlar, şans oyunları, kuklalar, el işleri bu iş için uygundur.

- Erkek ve kız çocukları için farklı oyuncaklar olmamalıdır. Eğer erkekler bebeklerle, kızlar arabalarla oynamazsa her ikisinin de oyun ve kendini geliştirme olanakları sınırlanacaktır.

- Bilinçli olarak seçilmelidir, oyuncak. Bunu ancak çocuğu iyi tanıyan, nelerden hoşlandığını iyi bilen biri yapabilir.

- Hareket etmenin zevkini tattırmalıdır, oyuncak. Özellikle büyük şehir çocukları, rahatça koşup oynayabilecekleri alana sahip değildirler. Top, ip, bisiklet, paten tehlikesiz alanlarda bu zevki onlara kazandırabilir.

- Çocuğun tek başına başa çıkabileceği yapıda olmalıdır, oyuncak. Karmaşık, kurallı ve büyüklerin yardımını gerektiren oyuncaklar çocukların hoşuna gitmez.

- Merak uyandırmalı, çocuğun çevresini tanımasına yardımcı olmalıdır, oyuncak.

- Çocuğunuzun sahip olduğu oyuncakları da, yeni oyuncak alırken göz önünde bulundurun. Çocukların gerek grup, gerek yalnız ve gerekse hareketli büyük ve küçük çaplı oyunları oynamaya ihtiyaçları vardır. Değişik nitelikte oyuncaklar, değişik oyun imkânları sağlayabilirler.

- Yeni oyuncaklardan hoşlandıkları kadar çocuklar, evdeki oyuncaklara yeni parçalar eklemeyi severler. Örneğin; ev yapma takımına alınacak bir ek, yeni bir takım almaktan daha ekonomiktir.
(Baba birçok parçayı kendisi de yapabilir.)

- Hangi oyuncağı alacağınıza Alış-verişe çıkmadan önce evde karar verin. Görünce etkisine kapıldığınız renkli bir ayıcık, belki de çocuğunuzun hoşuna gitmeyecektir.

- Bir oyuncağı sadece reklamı yapılıyor diye satın almayın. Bu tip oyuncakların etki süreleri kısadır.

- Çocuğun gördüğü anda yapısal özelliklerini ve kullanışını kolayca kavrayabilecek türde olmalıdır, oyuncak.

- Çocuğun özgürce oynamasını sağlamanın ötesinde oyuncak, çocukta gözlem, deneyim ve keşfetme isteğini uyarmalı, sosyal ilişkilerin gelişmesine yardımcı olmalıdır.

- Anne-babalar şiddet unsuru nedeniyle savaş oyuncaklarını beğenmemektedirler. Uzaktan kumandalı tanklar, ışık saçan silahlar savaşın niteliği hakkında yanlış izlenimler yaratabilirler. Bu tür oyuncaklar çocuklara uygun açıklamalarla birlikte sunulduklarında zararlı değildirler.

Anne-babalar onarılabilecek kırık bir oyuncak askerle, felaketten kurtulamayacak gerçek bir insan arasındaki farkı oyunlaştırmak zorundadırlar. Gerçek savaşın anlamını, sonuçlarını ve korkularını açıklamalıdırlar.

- Dikkat süresi tükenmeden çocuğunuzun bir sonraki oyun materyalini hazır bulundurun. 4 yaşındaki çocuğunuz 20 dakika süreyle kendi kendine kesintisiz oynayabiliyorsa, 15 dakika sonra bir dinlenme veya değişik bir öneri için hazırlanmalıdır.

Mevcut oyununu yeni bir biçimde sürdürmesine olanak veren değişiklikler sunarsanız, ona dikkat süresini uzatma olanağı verirsiniz.

Çocuk, anne babasının onun oyunla meşgul olmasını, baştan savma için iyi bir bahane olarak kullanmadıklarını fark ederse işiyle daha uzun süre uğraşacaktır.

- Çeşitli kıyafetleri ve aksesuarlarıyla beraber satılan kız çocuklarının günümüzdeki kahramanları olan bebekler bir yetişkinin yaşantısını ve çocuklara gelecekleri için bir model olarak gösterilmemesi gereken standartları yansıtmaktadırlar.

- Askeri modeller, televizyon ve resimli roman kahramanları erkek çocuklarının bebekleridir. Bu bebekler de ne yazık ki çeşitli mesleklerin ve çocuğun ailesine benzer bir yaşamı oyununda canlandırabileceği erkek çocuklarının kullanabilecekleri normal erkek tiplerine örnek teşkil etmezler.

- Yaşına göre oyuncaklar almayı tercih edin çocuğunuza. 7 yaşındaki bir çocuk için güvenli olan oyuncak 3 yaş için tehlikeli olabilir.

- Günün değişik saatlerinde çocuğunuzun, hangi oyuncakları etkin bir biçimde kullandığını gözlemleyin.

- Çocuğu seçtiğiniz bir oyuncak, oyuna özendiriyorsa ve oyun içindeki dikkat süresini arttırıyorsa iyi bir oyuncaktır.

- Çocuklar oynarken istemedikçe oyunlarına karışmayın, doğrusunu göstermek için çocukları zorlamayın. Bir çocuğun hoşlandığı oyuncağı diğeri istemeyebilir ya da farklı bir şekilde kullanabilir.

- Kişiliğini, tercihlerini ve özel yeteneklerini düşünün çocuğunuzun. Oyuncakların üzerinde yazılı olan "Önerilen Yaşlar" genellikle güvenlikleri açısından belirtilmiştir.
(Her firma bu uyarıya özen göstermemektedir.)
Oyuncağı seçerken bu nedenle uygun sınırlamalara göre hemen karar vermeyin.

- Sayısından çok oyuncağın niteliğine önem verin.

- Çocuğun okul öncesi çağdaki koordinasyonu son derece sınırlı olduğundan, bildiklerini oyuna çevirmeyi denediğinde çoğu kez sinirlenir ve çabuk tüketir. Bu nedenle anne - babalar oyuncakları, çocukların kullanma yeteneğine uygun olarak seçmelidirler.

- Çocuklarına oyuncak alırken anne - babalar, oyuncakların temsil ettiği yaşam kesimi ile neyin ima edildiğini kendilerine sormak zorundadırlar.

Çocuğunuza verdiğiniz her oyuncak, sizin onayınızı taşımalıdır. Bu olay, dünyanın böyle olduğu veya böyle olması gerektiği konusunda çocuğunuza açık bir mesaj vermeli, olgunlaştırmalıdır.

- Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini de oyuncaklar ve oyun malzemeleri sağlayacaklarından özellikle yoğurma maddeleri olan kil, plastilin, tuz seramiği ayrıca kum ve suyun çocukların oyunlarını zenginleştirmelerinde önemi büyüktür.

- Çocuklara okul öncesi renkli keçeden yapılmış oyuncaklar vermeyin, boyaları tehlikeli olabilir.

- Bir oyuncağı sadece üzerinde eğitici yazıyor diye satın almayın. Çocuğun sevdiği diğer bir oyuncak da eğitici nitelikler taşıyabilir.

- Sıvıların hastalık bulaştırıcı oldukları bilinmektedir. Sıvıyla doldurulmuş diş kaşıma halkaları ve diğer oyuncaklar konusunda dikkatli olun, sızıntı olup olmadığından sık sık kontrol edin.

- Tutulabilecek fakat yutamayacağı oyuncaklar seçin bebek için. Çok fazla açık mavi veya pembe renkli oyuncak almayın. Çünkü çocuklar bu renkleri algılayamazlar.

- Çocukların hayal güçlerini geliştirebilecek ve basit olanlarından seçin, oyuncakları. Kumaştan yapılmış basit bir bebek ya da kukla, küçük bir çocuk için çok yararlı olabilir. Pahalı oyuncak her zaman iyi oyuncak demek değildir.

- Yumuşak toplar, bebekler ve hayvanlar idealdirler. Çocukların yaşamında büyük bir oyun değeri olan fırlatılıp atılabilecek oyuncakları unutmayın.

- Üzerine binebileceği ve yürütebileceği tekerlekli oyuncaklar alın çocuğunuza. Çocuğun emekleme döneminde özellikle hareket imkânını genişletir.

- Doğallığı nedeniyle ahşap malzemeden yapılmış oyuncaklar diğer malzemelere göre daha sağlıklıdırlar.

- Her an açılacağı düşünülerek çıngırak gibi oyuncakların içleri zararsız maddelerle doldurulmalıdır (Şeker kristalleri gibi).

- Bebeğiniz uyurken yatağında, doldurma veya şişirme oyuncakları ve diğer yumuşak, büyük cisimleri bırakmayın. Ağır olabilir ve bebeğin üzerine düşüp boğulmasına sebep olabilir.

- Çocuklarınıza koku çıkaran oyuncakları almayın. Bu tür oyuncaklardan çıkan kokular, çocuklarda bir süre sonra alışkanlık ve uyuşukluk meydana getirmektedir.

- Tüm düğme, kurdele, ip ve diğer parçaları pelüş oyuncakların üzerinden sökün. Çünkü bebek tarafından kopartılıp, yutulabilir ya da başka tehlikeli sonuçlar doğurabilirler.

- Kız ve erkekler için çıngırak, jimnastik oyuncakları, bebekler, küpler, itmeli oyuncaklar, boyalar, tahta çivi ve çakmalı oyuncaklar eşdeğerdirler.

- Büyük, basit ve kolayca tutulabilecek oyuncakları bebeklik döneminden sonra seçin. Büyük tahta ve plastik bloklar idealdirler.

- Tahta oyuncakların kıymıksız, kenar ve köşelerinin hafifçe yuvarlatılmış olmasına dikkat edin. Tahta, metal ve plastik oyuncaklar alırken araba veya trenlerin vagonlarının tekerleklerini kontrol edin ki koparılıp çıkarılmasınlar. Çivilerle tutturulmuş oyuncaklar almayın.

- 5 yaşından küçük çocuklar için boz - yap seçerken tahta olanları seçin. Küçük çocukları ilgilendiren resimli boz - yaplar (Puzzle), evler, arabalar, çiftlikler gibi oyuncakların, basit, açık ve parlak resimleri olmalıdır. Yapıştırma resimli oyuncaklar almayın.

- Çocukta tahta ve plastik küpler, oyun duygusunu uyandıran oyuncaklara birer örnek teşkil ederler. Küplerin çeşitli kullanım olanakları vardır. Bunlar tüm tecrübe türlerinin oyunsal olarak canlandırılmasını sağlarlar. Gerçek cisme benzeyiş az, hatta fark edilmez bile olsa çocuk, bir küpün ya da küplerin bileşimini herhangi bir şeye benzetebilir.

- Çocuğa resimli tombala, domino gibi oyunlar kurallara uymada yardımcı olurlar. 4 yaşından önce kullanılmaları uygun değildir.

- Çocuklara kritik olmayan durumlarda arkadaşları ve büyükleri ile rekabet etme konusunda Karton üzerinde oynanan oyunlar, strateji ve şans oyunları olanak tanırlar. Bu tür oyunlar saldırganlıkların oyun aracılığıyla giderilmesi için yararlı araçlardır.

- Çocuklarınıza numaralanmış boyama kitaplarını vermeyin. Düşüncelerinin gelişmesine engel olurlar.

- Küçük çocuklar için mekanik oyuncaklar yararlı değildir. Küçük bir çocuk mekanik oyuncağı sadece seyreder. Kendisinin itebileceği tahta bir tren ya da araba mekanik bir tren ya da arabadan daha yararlıdır.

- Önemli güvenlik önlemleri almadan çocuklara elektrikli tren gibi evdeki cereyandan yararlanacak elektrikli oyuncaklar vermeyin. Motorları açıkta olan oyuncakları almayın. Çocuğunuzun ellerinin ve başka yerlerinin bu tip oyuncaklarla oynamadan önce kuru olmasına dikkat edin.

- Isı veren ve ısı gerektiren oyuncaklar almayın çocuğunuza ve oynatmayın.

- Oyuncağın parçaları dışarda olan, hareket ettirici mekanizmaları ve hareket eden dişli, kayış, yay vs. oyuncaklar alınmamalı ya da üzerinde çocuğa zarar vermeyecek bir koruyucu olmasına dikkat edilmelidir.

- Anne - babaya göre oyuncağın nasıl sunulması gerektiği ve tehlikelerini belirten dikkat çekici, okunaklı ve Türkçe olarak yazılmış, uyarılara oyuncakların üzerinde dikkat edilmelidir.

- Küçük çocuklar için ahşaptan yapılmış oyuncak alırken gürgen ağacından imal edilmiş olanlarını, büyük oyuncaklar için de çamdan imal edilmiş ve budaksız olanlarını seçin.

- Çabuk yanabileceği için ahşap oyuncaklar boya ve verniğin az kullanıldığı oyuncaklar tercih edilmeli, oyuncağın formu ile ahşabın cinsi ve dokusu arasında estetik bir uyum olmalıdır.
(Çocuklar için yumuşak formlu oyuncaklar seçilmelidir.)

- Boyanmış, spreylenmiş ve cilalanmış olan tüm oyuncaklarda kullanılan boyaların içindeki kurşun oranı 5 yaşından küçük çocuklar için % 1 'i geçmediği ya da zehirli olmadıkları, oyuncak üzerinde belirtilmelidir.

- Sonsuz bir kullanım çeşitliliği gösterdiklerinden kova ve kürek faydalı oyuncaklardır.

- Çocuk bahçesi donanımının güvenli ve uygun şekilde kullanımını çocuğunuza öğretin. Bu donanımı; başka çocuklar kullanırken uzak duracak ve dikkatle kullanacak olgunluğa erişmeden bu gibi yerlere yaklaşmasına izin vermeyin.

- Koruyucuların ve tutunma yerlerinin olup - olmadığını sallanan at alırken ileri - geri sallandığında arkaya devrilmesini engelleyerek kontrol edin.

- Cam, metal, ahşap vs. bükülmeyen malzemeden yapılmış parçalar 3 yaşından küçük çocukların oyuncaklarında bağlanmış ve tutturulmuş ise bu parçaların çocukların dişlerine ve parmaklarına temas etmemesine dikkat edilmelidir.

- Büyük çocuğunuzun kullandığı oyuncaklarını kaldırmasını sağlayın. Küçük çocuğunuzun oyuncaklarını oyunun bitiminde kaldırın. Yerlere saçılmış oyuncaklar, hem çocuklar, hem de büyükler için tehlikelidir.

- Sandığa konulan ya da rafa kaldırılan bir oyuncak, kısa sürede unutulabilir, çocuk bu raflara uzanamayabilir. Oyuncağın konulacağı yer çok önemlidir. (Bu soruna özellikle anaokullarında çokça rastlanmaktadır.) Üstten açılan oyuncak sandıklarının kapakları çocukların ellerine ve başlarına düşebilir.

- Tehlikelerini ve nasıl kullanılacağını göstermeden çocuğunuza ok ve yay vermeyin.

- Atın ya da onarın kırılmış oyuncakları.

- Çocuğunuzun bisikletine, korunmuş alanlarda, düz yerlerde ve oyun alanlarında binmesine özen gösterin. Binmeden önce hareketli aksamlarını (fren, gidon, tekerlek gibi) kontrol edin. Tekerlekli araçları almadan önce dengelerini kontrol edin.

- Keskin, sivri veya kırılabilir cisimler taşırken koşmasına veya paten kaymasına izin vermeyin çocuğunuzun.

- Kimyasal maddeler içeren ve şaka oyuncakları denen oyuncakları kullandırmayın.

- Eğer kapalı ve ufak bir yerdeyseniz oyuncak davul yerine ksilofon alabilirsiniz. Çok gürültü yapan oyuncakları almayın.

- Oyuncak üzerinde bulunması gereken ülkemizde henüz yeni yeni oluşmaya başlayan, T.S.E. ambleminin olup olmadığına dikkat edin.

- Çocuğunuzun uçurtmasını etrafınızda elektrik direkleri ve yüksek gerilim hatları bulunabileceğinden iletken olmayan bir iple uçurmasını sağlayın.

- Evdeki, dışardaki, yüzme havuzundaki ve plajdaki oyunlarını denetleyin çocuğunuzun.

- Garaj, kapı girişlerinde veya merdiven kenarlarında oynamalarına, oyuncaklarını buralarda bırakmalarına hiçbir zaman izin vermeyin çocuklarınıza.

- Elektrikli oyuncaklarda şehir cereyanından yararlanıp uzatma kablosu kullanıyorsanız kordonların yerden geçmemesine dikkat edin. Çocuğunuzun odası veya oynadığı yerde tavan lambası edinin.

- İthal oyuncakların ambalajlan üzerinde ayrıca ithalatçı firmanın adı, adresi ve varsa tescilli markasının bulunup bulunmadığına, oyuncak ve ambalajının üzerinde okunaklı ve bozulmayacak şekilde imalatçı firmanın adının yazılıp yazılmadığına dikkat edin.

 Köşe Yazıları
   
Filiz Şeker
Geleceğin Mimarları
Gonca Anıl
Ne Kıymetli Çocuğu Varmış...
Merve Ayyıldız
Çocuklar Kitap Okuma Alışkanlığı Edinmeli
Uzm. Pedagog Belgin Temur
Normal Hareketlilik Ve Hiperaktivite Farkı
Prof.Dr. Olcay Neyzi
İletişimde İlkeler
Uzm.Dr. Gökçe Küçükyazıcı
Kronik Motor Veya Vokal Tik Bozukluğu
Uzm. Psikolog Sinem Olcay
Bebekler Neden Ağlar
Işılay Bahar
Bence Annelik
Tuğba Aygül- Editör
Paylaşmayı Bilmek Gerek
Selda Çöklü
Dadının Görev Tanımı Ve Sorumlulukları-Dadı Neleri Yapmaz
Pervin Albayrak
Kadınız, Anneyiz Ama Önce İnsanız.
Özlem Ögen Yurdakul - Editör - Hayatın İçinden
Dizanteri Mi O Da Neeeee
Uzm. Pedagog Sevil Yavuz
En İyi Psikiyatrist Kimdir?
Canten Kaya - İletişim Uzmanı Ve Eğitimci
0-8 Yaşındaki Çocuklara Kazandırılması Gereken Davranışlar
Hilal Horasan
Kızım Ve Ben
Gülin Veli
Bireyler Hazırlıyoruz Hayata
Özge Yalman
Çiçekten Ağaca
Fatoş Gümüş
Hamilelik Günlüğü
Zekiye Yurdaarmağan
Bir Gün De Yeter
Melek Menderes
Yaz Tatili Yaklaşıyor Yaşasın!

E-dadi.com Damla İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Temizlik Gıda Bilişim Sanayii Tic.Ltd. Şti. ne bağlı bir sitedir. Damla İnsan Kaynakları Ltd. Şti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu, 19/04/2012 tarihli 100 sayılı izin belgesiyle faaliyet göstermektedir. 4904 sayılı Türkiye İş Kanunu gereğince iş arayanlardan menfaat sağlanması ve ücret alınması yasaktır. Şirketimiz Çalışma İzni Olmayan yabancı uyruklu elemanlar ile çalışmamaktadır.